Answer:
The value is [tex]s = 110.32 \ m[/tex]
Explanation:
From the question we are told that
The initial velocity is u= 46.5 m/s
Generally from kinematic equations we have that
[tex]v^2 = u^2 + 2as[/tex]
Here [tex]a = -g = -9.8 \ m/s^2[/tex]
The negative sign is because it is moving against gravity
At maximum height v = 0 m/s
So
[tex]0 = (46.5)^2 + 2* (-9.8)s[/tex]
=> [tex]s = 110.32 \ m[/tex]