The cost of spare parts per machine are normally distributed with a population standard deviation of 158 dollars and an unknown population mean. If a random sample of 23 machines is taken and results in a sample mean of 1790 dollars, find the error bound (EBM) of the confidence interval with a 98% confidence level

Respuesta :

Answer:

The 98% confidence interval is [tex] 1713.23 <   \mu  <  1866.76 [/tex]

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

   The population standard deviation is  [tex]\sigma = 158[/tex]

    The sample size is  n  =  23

    The sample mean is  [tex]\= x = 1790 \ dollars[/tex]

From the question we are told the confidence level is  98% , hence the level of significance is    

      [tex]\alpha = (100 - 98 ) \%[/tex]

=>   [tex]\alpha = 0.02[/tex]

Generally from the normal distribution table the critical value  of  [tex]\frac{\alpha }{2}[/tex] is  

   [tex]Z_{\frac{\alpha }{2} } =  2.33[/tex]

Generally the margin of error is mathematically represented as  

      [tex]E = Z_{\frac{\alpha }{2} } *  \frac{\sigma }{\sqrt{n} }[/tex]

      [tex]E = 2.33 *  \frac{158 }{\sqrt{23} }[/tex]

      [tex]E =76.76 [/tex]

Generally 98% confidence interval is mathematically represented as  

      [tex]\= x  -E <   \mu  <  \= x  +E[/tex]

       [tex]1790  -76.76 <  \mu  <  1790  +76.76  [/tex]

        [tex] 1713.23 <   \mu  <  1866.76 [/tex]

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico