Answer: The smallest sample size that can be used = 68
Step-by-step explanation:
Formula to find the sample size when population standard deviation[tex](\sigma)[/tex] is known:
[tex]n=(\dfrac{z^c\times\sigma}{E})^2[/tex], where [tex]z^c[/tex] = critical z value , E -= Margin of error.
Given: [tex]\sigma=5,\ E=1[/tex]
Critical z- value for 90% confidence level = 1.645
Then, the required sample size :
[tex]n=(\dfrac{5\times1.645}{1})^2=(8.225)^2\approx68[/tex]
Hence, the smallest sample size that can be used = 68