Answer: 60
Step-by-step explanation:
Formula to find sample size :[tex]n=(\dfrac{z^c\times\sigma}{E})^2[/tex], where [tex]z^c[/tex] = critical z value , E -= Margin of error, [tex]\sigma[/tex] = population standard deviation.
Given: E= 2.3
Critical z-value for 99% confidence level = 2.576
[tex]\sigma=6.9[/tex]
Then, required sample size :
[tex]n=(\dfrac{6.9\times2.576}{2.3})^2=(7.728)^2\\\\=59.72\approx60[/tex]
Hence, the required sample size = 60