The length of a rectangle is 4cm longer than the width, and the perimeter is at least 48cm. What are the smallest possible dimensions of the rectangle

Respuesta :

So since the length is 4+w.  Then the perimeter 2(4+w) + 2w >= 48.  
so, 8+2w+2w>=48.
8+4w>=48
4w>=40
w>=10
so, the width must be at least 10.  And the smallest dimensions can be 10 x 14.
ACCESS MORE
EDU ACCESS