Year1-Year Forward Rate 15.8% 26.4% 37.1% 47.3% 57.4%What would the yield to maturity be on a four-year zero-coupon bond purchased today

Respuesta :

Answer:

b. 6.65%

Explanation:

Note: The organized question is attached below

Yield of maturity = [(1+forward rate of years 1) * (1+forward rate of years 2) * (1+forward rate of years 3) * (1+forward rate of years 4)]^(1/4) - 1

Yield of maturity = [(1+5.8%) * (1+6.4%) * (1+7.1%) * (1+7.3%)]^(1/4) - 1

Yield of maturity = (1.058 * 1.064 * 1.071 * 1.0730)^(1/4) - 1

Yield of maturity = 1.293649093296^(1/4) - 1

Yield of maturity = 1.06648345438 - 1

Yield of maturity = 0.06648345438

Yield of maturity = 6.6483%

Yield of maturity = 6.65%

Ver imagen Tundexi
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico