Respuesta :

Answer:

V= I x R =250 x 0.0198 = 4.95 Volts

Explanation:

The voltage across the resistor is 4.95 Volts.

How do you calculate the voltage?

Given that the resistance is 0.0198 ohms and the current flowing through the silver is 250 amps.

The voltage V across the resistor is the product of the current I flowing through the resistors and resistance R.

[tex]V = IR[/tex]

Substituting the values, we get the voltage.

[tex]V = 250 \times 0.0198[/tex]

[tex]V = 4.95 \;\rm V[/tex]

Hence we can conclude that the voltage across the resistor is 4.95 Volts.

To know more about the voltage, follow the link given below.

https://brainly.com/question/238298.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico