i give brainliest for the perfect awnser

Answer:
6) H = m[tex]H_{f}[/tex] + mcT
m is 20
Hf is 336
c is 4.2
T is 25
so
H = 20x336 + 20x4.2x25
ANSWER IS,
H = 8820 J
5) m=5kg=5000gm
ddifference in temp = 25 C
Energy or Q = 7000J
To find heat capacity of the piece of metal,
[tex]heat capacity= \frac{Energy}{Difference of Temperature}[/tex]
[tex]heat capacity = \frac{7000}{25}[/tex]
heat capacity = 280 J
To find specific heat capacity,
Q = mcT
so,
[tex]c= \frac{Q}{cT}[/tex]
[tex]c = \frac{7000}{5000x25}[/tex]