aubrey5589
aubrey5589 aubrey5589
  • 27-10-2020
  • Mathematics
contestada

Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon what is the price per pound of the salmon

Respuesta :

crackerkaren64
crackerkaren64 crackerkaren64
  • 27-10-2020

Answer:

8.5

Step-by-step explanation:

you have to divide because it says "per" it's looking for each price for every amount if that makes sense.

Answer Link
ivymcfadden11 ivymcfadden11
  • 27-10-2020
8.5 hope this helps you
Answer Link

Otras preguntas

A box has dimensions of 19 inches long, 1.7 feet wide, and 6 inches high. What is the volume of the box? The formula for the volume is V = l • w • h. (1 point)
2 a b a b simplify the expression in exponential notation.
how many atoms are there in 5.10 moles of sulfur?
(01.01 LC)Adding regularly scheduled physical activity to her daily schedule helped Alicia become less flexible more interesting less productive more relaxed
How similar and/or different were the American Revolution and the French Revolution?
write a summary where you give the name of the biome you live in do research on your biome
Question 19 (Multiple Choice Worth 3 points) A mirror will reflect
solve: Simplify -3(4y+2)
Which term describes the forces acting on the car? A.balanced B.buoyant C.unbalanced D.inertial
Which of the following countries was most isolated from medieval Japan? India China Korea Russia