random7349 random7349
  • 26-10-2020
  • Mathematics
contestada

You want to buy some beans. An 8-ounce package costs $2.88. A 14-ounce package costs $4.76. A 20-ounce package costs $7.40. Which package is the Best Buy?​

Respuesta :

susannahsharp7
susannahsharp7 susannahsharp7
  • 27-10-2020

Answer:

20 ounce package

Step-by-step explanation:

will last forever

Answer Link

Otras preguntas

In recent years, people have been motivated to move from rural areas to urban areas for __________.
The sum of three consecutive even numbers is 66. What is the smallest of these numbers
True or False? The line "Fainting I follow, I leave off therefore" contains both a caesura and alliteration.
Michelle is thinking of a shape. It is not a polygon. It has two sides what is it?
Which sense organs do reptiles use in finding prey?
what is 21% of 30.00
How many different arrangements of the letters in the word power
Identify the process that represents how organisms grow and replace old or damaged cell.
College students are offered a 8% discount on a textbook that sells for 26.50. If the sales tax is 8, find the cost of the textbook including sales tax.
a creek runs along a distance of 16,300 feet.About how many miles long is the creek
ACCESS MORE