taylorrutland81 taylorrutland81
  • 26-10-2020
  • Mathematics
contestada

Don’t understand how to do it

Dont understand how to do it class=

Respuesta :

reesewachob7
reesewachob7 reesewachob7
  • 26-10-2020

Answer:

$3.75

Step-by-step explanation:

12/2=6

7.50/2=3.75

Answer Link
netizenwebb netizenwebb
  • 26-10-2020

Answer:

$3.75

Step-by-step explanation:

Per can cost:

   7.50 / 12 = 0.625 per can

Cost for 6 cans:

   6 * 0.625 = $3.75

Answer Link

Otras preguntas

Jenna is twice as far from the finish line as she is from the start of a 10 km race. how far has she ran?
The sum of interior angle of a regular polygon is 1980 . Find its angle .
Which one is stronger acid with ph=5 or ph=2
why are all parts of the world not inhabited in the same way
solve the equation12E − 4 = 0
Find the angle of elevation from the point on the ground 90 feet from the base of a building that is 200 feet tall
Jenna is twice as far from the finish line as she is from the start of a 10 km race. how far has she ran?
what is a government?
What is acceleration due to gravity
If the sales tax is 7% and the purchase price is $161, what is the amount of tax?