carocrystal19
carocrystal19 carocrystal19
  • 26-10-2020
  • Mathematics
contestada

A company orders 24 boxed lunches from a deli for $238.80. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?

Respuesta :

chomperschomp14
chomperschomp14 chomperschomp14
  • 26-10-2020

Answer:

$9.95

Step-by-step explanation:

$238.80 ÷ 24 = $9.95

$238.80 ⇾ The final cost of boxed lunches altogether.

24 ⇾ The number of boxed lunches bought.

$9.95 ⇾ The unit price of boxed lunches after dividing the final cost($238.80) by the amount bought(24).  

Hope this wasn't confusing. o(^▽^)o

✨Hope this helps✨

Answer Link

Otras preguntas

what muscles are involved when you're tying your shoe laces
What are Radio Waves?
Rheumatic fever is a bacterial disease that can result in degeneration of heart valves that would cause?
Q: What is the indicated term of the arithmetic sequence? someone help!!!! a14 for 200,196,192... A: a. 148 b. 252 c. 144 d. 239
you shoot a model rocket into the air with a speed of 18.2 m/s. now high does the rocket go?
What is the Largest Desert in the World?
Which is a solution to the equation y=5x-6
in che anno e nato Cristoforo Colombo
luisa has 183 pennies. hert dad gives her 128 more write a number sentence to show many pennies luisa has now
What is 3y = 15x - 12 in y = mx + b form ?