An Erlenmeyer flask contains 300 mL of water. A sample of 15.0 g of copper metal is dropped into the flask, raising the water level to 400 mL. What is the density of the copper sample?

Respuesta :

Answer:

The answer is 0.15 g/mL

Explanation:

The density of a substance can be found by using the formula

[tex]density = \frac{mass}{volume} \\ [/tex]

From the question

mass = 15 g

volume = final volume of water - initial volume of water

volume = 400 - 300 = 100 mL

We have

[tex]density = \frac{15}{100} \\ [/tex]

We have the final answer as

0.15 g/mL

Hope this helps you

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico