What minimum value of the coefficient of static friction between the ground and the cheetah's feet is necessary to provide this acceleration

Respuesta :

Answer:

Coefficient of static friction  = 1.84

Explanation:

Note:

Top speed = 60 mph

Acceleration of cheetah = 18 m/s²

Find:

Coefficient of static friction

Computation:

Acceleration due to gravity = 9.8 m/s²

Coefficient of static friction  = Acceleration of cheetah / Acceleration due to gravity

Coefficient of static friction  = 18 / 9.8

Coefficient of static friction  = 1.84

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico