An elevator travels 310 feet in 10 seconds. At that speed, how far can this elevator travel in 12 seconds? Explain your reasoning . . .


Ten points ! ! !

Respuesta :

Answer:

We are given the distance covered by an elevator  = 310 feet.

Time taken to cover 310 feet = 10 seconds.

Rate of the elevator at it run = 310/10 = 31 feet per seconds.

We need to find how many feet an elevator can travel in 12 seconds.

In order to find the distance covered by an elevator in 12 seconds, we need to multiply 12 by the rate of the elevator.

Therefore, distance covered by the elevator in 12 seconds = 12 × 31

                                                                                                 = 372 feet.

emp1k
372 Feet Long Hope this help
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico