Respuesta :

Answer:

26.08 g

Explanation:

The equation of the reaction for the decomposition of mercury(II) oxide is:

[tex]2HgO_{(s)} \to ^{\Delta} \ 2 Hg_{(s)}+O_{2{(g})[/tex]

Number of moles of HgO = mass/molar mass

Number of moles of HgO = 7.06 × 10² g/ 216.59 g/mol

Number of moles of HgO = 3.26 moles

From the above equation, two moles of mercury (II) oxide decompose to produce two moles of mercury and one mole of oxygen.

Thus, the number of moles of O₂ produced = 1/2  × 3.26 moles

the number of moles of O₂ produced = 1.63 moles

The mass of oxygen O₂ produced = 1.63 moles ×  16.0 g/moles

The mass of oxygen O₂ produced = 26.08 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico