Answer:
The value is [tex]P = 21.6 \ psi[/tex]
Explanation:
From the question we are told that
The height of the highest fixture above the top floor is [tex]h = 2 ft [/tex]
The floor to floor height is [tex]d = 12 \ feet[/tex]
Generally given that the building is a four story building then that height of the building is
[tex]k = 4 * 12[/tex]
=> [tex]k = 48 \ ft [/tex]
Generally the height of the highest fixture is
[tex]H = h + k[/tex]
=> [tex]H = 2 + 48[/tex]
=> [tex]H = 50 \ ft[/tex]
Generally the pressure loss is mathematically represented as
[tex]P= \rho * g * H[/tex]
Here [tex]\rho[/tex] is the density of water with value [tex]\rho = 1.940 \ slugs/ft^3[/tex]
and g is the acceleration due to gravity with value
[tex]g = 32.174 \ ft/s^2[/tex]
=> [tex]P= 1.940 * 32.174 * 50 [/tex]
=> [tex]P= 3121 \ lb/ft^2 [/tex]
converting to psi
[tex]P = \frac{3121}{144}[/tex]
=> [tex]P = \frac{3121}{144}[/tex]
=> [tex]P = 21.6 \ psi[/tex]