The monthly cost of a short term disability insurance policy varies directly as the salary of the employee. Wanda has an annual salary of $37,500, and the monthly cost for her policy is $18.75. Randy has an annual salary of $47,000. What should Randy expect to pay for his policy?

Respuesta :

Answer:

$23.5

Step-by-step explanation:

we are going to use direct proportionality to solve this problem

by relating Randy's payment to a variable x.

here is how it goes

given that

Wanda annual salary is  $37,500 and pays $18.75

Randy's annual salary is  $47,000 and pays x

cross multiplying we have

37500x=47000*18.75

37500x=881250

x=881250/37500

x= $23.5

Randy expect to pay $23.5 for his policy

ACCESS MORE
EDU ACCESS