Respuesta :
Answer:
45cm
Explanation:
given
length of rod=50cm
mass of rod= 0.2kg
kindly find attached the free body diagram
we know that clockwise moment = anticlockwise moment
taking moment about the fulcrum we have
0.2*15cm=0.6*x
3=0.6x
x=3/0.6
x=5cm
since the 0.6kg mass is place 5cm from the fulcrum which is 40cm from the end of the rod. the total distance of the 0.6kg mass from the left end is
5+40=45cm
τcw=r∗F=r(10ms2)(0.6kg)=0.3N∗m.
Solving for r gives r = 0.05m to the right of the pivot, so 40 + 5 cm from the left end of the rod.

The distance from the left end of the rod at which mass B must be hung to balance the rod is 45 cm.
Given the following data:
- Mass of rod = 0.2 kg
- Length of rod = 50 cm to m = 0.5 meter
- Distance = 40 cm to m = 0.4 meter
- Mass B = 0.6 kg
To determine the distance from the left end of the rod at which mass B must be hung to balance the rod:
For a rod to be balanced, the clockwise and counterclockwise torques about the pivot point must have the same magnitude i.e they must be equal in magnitude.
Hence, using the pivot point as a reference, the center of the rod is 15 cm from the reference.
[tex]0.2 \times 15 = 0.6 \times b\\\\3 =0.6b\\\\b=\frac{3}{0.6}[/tex]
b = 5 cm
Next, we would calculate the counterclockwise torque by using the formula:
[tex]T_{ccw} = Fr\\\\T_{ccw} = mgr\\\\T_{ccw} = 0.2 \times 10 \times 0.15 \\\\T_{ccw} = 0.3 \;Nm[/tex]
For the clockwise torque:
[tex]T_{cw} = Fr\\\\T_{cw} = mgr\\\\T_{cw} = 0.6 \times 10 \times r \\\\T_{cw} = 6r\;Nm[/tex]
[tex]T_{ccw}=T_{cw}\\\\0.3 =6r\\\\r=\frac{0.3}{6}[/tex]
r = 0.05 meter
In centimeter:
r = 5 cm
From the left end of the rod and to its right end:
[tex]Distance = 5 + 40[/tex]
Distance = 45 cm
Read more: https://brainly.com/question/2400211