Respuesta :

Answer:

162 mmHg

Explanation:

Step 1: Given data

Atmospheric pressure (P): 900 mmHg

Oxygen concentration: 18%

Step 2: Calculate the partial pressure of oxygen (pO₂)

In a gaseous mixture, an oxygen concentration of 18% corresponds to a mole fraction of X(O₂) = 0.18. We can calculate the partial pressure of oxygen using the following expression.

pO₂ = P × X(O₂)

pO₂ = 900 mmHg × 0.18 = 162 mmHg

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico