Answer: $2518.33
Explanation:
Given: Total cost (TC) = $50000
Quantity (Q) = 15 tons
Average variable cost (AVC) = $815
To find : average fixed cost (AFC)
Since, TC = FC + VC
[tex]\Rightarrow\ \dfrac{TC}{Q}=\dfrac{FC+VC}{Q}\\\\\Rightarrow\ \dfrac{50000}{15}=\dfrac{FC}{Q}+\dfrac{VC}{Q}\\\\\Rightarrow\ \dfrac{50000}{15}=AFC+AVC\\\\\Rightarrow\ AFC= \dfrac{50000}{15} - AVC\\\\\Rightarrow\ AFC= \dfrac{50000}{15} - 815\\\\=3333.33- 815=\$2518.33[/tex]
Hence, firm's average fixed cost= $2518.33