Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The value is [tex]v = 9.18 *10^{6} \ m/s[/tex]
Explanation:
From question we are told that
The potential difference is [tex]\Delta V = 0.24 kV = 0.24 *10^{3} \ V[/tex]
Generally the the non-relativistic speed of these electrons is mathematically represented as
[tex]v = \sqrt{\frac{2 * e * \Delta V}{m} }[/tex]
Here m is the mass of an electron with value [tex]m = 9.11 *10^{-31 } \ kg[/tex]
e is the charge on an electron with value [tex]e = 1.60 *10^{-19} \ C[/tex]
So
[tex]v = \sqrt{\frac{2 * 1.60 *10^{-19} * 0.24 *10^{3} }{9.11*10^{-31}} }[/tex]
=> [tex]v = 9.18 *10^{6} \ m/s[/tex]