Answer:
Water is the limiting reactant.
Explanation:
Hello.
In this case, for the reaction:
[tex]Ca+2H_2O\rightarrow Ca(OH)_2+H_2[/tex]
Having the moles of both calcium and water, we compute the moles of hydrogen yielded by each reactant, considering the 1:1 and 2:1 mole ratios regarding calcium to hydrogen and water to hydrogen:
[tex]n_{H_2}^{by\ Ca}=1.05molCa*\frac{1molH_2}{1molCa}=1.05molH_2\\ \\n_{H_2}^{by\ H_2O}=2.05molH_2O*\frac{1molH_2}{2molH_2O}=1.025molH_2[/tex]
Thus, since the water yields fewer moles of hydrogen we infer water is the limiting reactant whereas calcium is the excess one.
Best regards.