Respuesta :

Answer:

[tex][I_2]=0.105M[/tex]

Explanation:

Hello.

In this case, when hydrogen and iodine react at equilibrium, the reaction is:

[tex]H_2+I_2\rightleftharpoons 2HI[/tex]

So the equilibrium expression is:

[tex]Kc=\frac{[HI]^2}{[H_2][I_2]}[/tex]

Which can be also written in terms of the ICE chart knowing that Kc is 57.0:

[tex]Kc=\frac{(2x)^2}{([H_2]_0-x)([I_2]_0-x)}[/tex]

Whereas the initial concentrations of both hydrogen and iodine are 0.100 M (0.500mol/1.00L), thus, we write:

[tex]Kc=\frac{(2x)^2}{(0.5-x)(0.5-x)}\\\\57.0=\frac{(2x)^2}{(0.5-x)^2}[/tex]

Which can be solved as follows:

[tex]\sqrt{57.0} =\sqrt{\frac{(2x)^2}{(0.5-x)^2}} \\\\7.55=\frac{2x}{0.5-x} \\\\7.55*(0.5-x)=2x\\\\3.775-7.55x=2x\\\\x=\frac{3.775}{9.55}\\ \\x=0.395M[/tex]

Therefore, the concentration of iodine at equilibrium is:

[tex][I_2]=0.5M-0.395M=0.105M[/tex]

Best regards!

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico