Answer:
$8,000
Explanation:
500 shares was purchased from XYZ common stock at $40
The initial margin is 60%
Therefore the amount borrowed from the broker can be calculated as follows
= 500 × 40 ×(1-60/100)
= 20,000×(1-0.6)
= 20,000 × 0.4
= $8,000
Hence the amount borrowed from the broker is $8,000