Answer: $20,000,000
Explanation:
From the information given in the question, we have to calculate the value per share first. This will be:
= 8,000,000/200,000
= 40
Then, the value of the firm will be equal to the shares of outstanding stick multiplied by the value per share. This will be:
=500,000 × 40
=$20,000,000