Bentonville High School's student council is planning a fundraiser. A local coffee shop has agreed to make a flat donation of $500 and also give a percent of their total sales over a specified weekend. The total donation can be modeled by the function rule D(s) = 500 + 0.05s, where s represents the total sales at the coffee shop during the fundraising weekend in dollars. Find the value of D(2750), showing your work. What does this quantity mean in the context of the problem situation?

Respuesta :

Answer:

[tex]D(2750) = 637.5[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

[tex]D(s) = 500 + 0.05s[/tex]

Required

Determine D(2750)

In this case:

[tex]s = 2750[/tex]

Substitute 2750 for s in [tex]D(s) = 500 + 0.05s[/tex]

[tex]D(2750) = 500 + 0.05 * 2750[/tex]

[tex]D(2750) = 500 + 137.5[/tex]

[tex]D(2750) = 637.5[/tex]

The quantity means there are 2750 quantities of coffee sold.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico