Respuesta :
Answer: 1.079 kg/m3
Explanation:
The formula for the density is as follows as; Here, D is the density, m is the mass and V is the volume. Density is inversely proportional to the volume and it is directly proportional to the mass. It is given in the problem that density of an object is 700 kg having volume .
There is a formula for this
d=m/V or p=m/V were d and p are the same thing d stands for density and p is the greek symbol rho so d=p they are the same thing. m stands for mass and V stands for volume
density = mass/Volume
d=700kg/649^3
=1.079 kg/m^3
( Don’t forget (^3) power of 3 because is important for the volume, for ex. m^3 cm^3 km^3 etc)
The answer is 1.079 kg/m^3
d=m/V or p=m/V were d and p are the same thing d stands for density and p is the greek symbol rho so d=p they are the same thing. m stands for mass and V stands for volume
density = mass/Volume
d=700kg/649^3
=1.079 kg/m^3
( Don’t forget (^3) power of 3 because is important for the volume, for ex. m^3 cm^3 km^3 etc)
The answer is 1.079 kg/m^3