At a business meeting Panera Bread , the bill for two cappuccinos and three caffe lattes was $19.75 . At another table , the bill for one cappuccino and two caffe lattes was $11.97 . How much did each type of beverage cost? Please need help guys!!

Respuesta :

Answer:

The cappuccinos cost $3.59 each and the caffe lattes cost $4.19 each

Step-by-step explanation:

Let's call:

x= price of each cappuccino

y= price of each caffe latte

According to the statement, two cappuccinos and three caffe lattes cost $19.75, thus:

[tex]2x+3y=19.75\qquad\qquad [1][/tex]

Also, one cappuccino and two caffe lattes cost $11.97, thus:

[tex]x+2y=11.97\qquad\qquad [2][/tex]

The equations [1] and [2] form a system of equations. We'll solve it by elimination.

Multiply [2] by -2:

[tex]-2x-4y=-23.94\qquad\qquad [3][/tex]

Add [1] and [3]:

[tex]3y-4y=-4.19[/tex]

Simplifying:

[tex]-y=-4.19[/tex]

Solving:

[tex]y=4.19[/tex]

From [2] we have:

[tex]x=11.97-2y[/tex]

[tex]x=11.97-2*4.19=3.59[/tex]

x=3.59

The cappuccinos cost $3.59 each and the caffe lattes cost $4.19 each

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico