HELP ILL GIVE BRAINLIEST!! Andrea is planning on taking the train to go to the beach, a train travels at a constant speed. An equation relating the distance traveled in miles, m, to the number of minutes, t is t = 3m . If Andrea arrived at the beach in an hour and 15 minutes, how much distance did she travel?

Respuesta :

Answer:

225 miles I think

Step-by-step explanation:

75x3=225

4vp2

tl;dr: Andrea traveled 3 [tex]\frac{3}{4}[/tex] miles.

Hello!

To solve the problem, we need to understand what it means. The distance traveled in miles is represented with t, while the number of minutes is represented with m.

Now, first we need to fill in the equation with the information we're given.

t = 3m  t = 3(1 [tex]\frac{1}{4}[/tex])

Now, we solve for t.

t = 3(1 [tex]\frac{1}{4}[/tex])  → t = 3 [tex]\frac{3}{4}[/tex]

Andrea traveled 3 [tex]\frac{3}{4}[/tex] in an hour and 15 minutes.

Hope this was helpful. Have a great day! (★‿★)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico