Marie1969
Marie1969 Marie1969
  • 28-09-2016
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy? 3 apples for 1.24 or 5 apples for 2.53. In unit rates

Respuesta :

miggz23 miggz23
  • 28-09-2016
Well,
     if you do the first option, each of the 3 apples is going to be about 41 cents.
     If you do the second option, each of the 5 apples will cost about 50 cents.
So, the first option would be your best bet.
Answer Link

Otras preguntas

What is the missing circle sequence number 40,20,?,40,20,10
What is the missing circle sequence number 40,20,?,40,20,10
What is the missing sequence number 8,14,21,29,?,3
What is the missing circle sequence number 40,20,?,40,20,10
What is the missing sequence number 8,14,21,29,?,3
What is the missing sequence number 8,14,21,29,?,3
What is the missing circle sequence number 40,20,?,40,20,10
What is the missing sequence number 8,14,21,29,?,3
What is the missing sequence number 8,14,21,29,?,3
What is the missing circle sequence number 40,20,?,40,20,10