contestada

Tours of the art museum are offered every 1/3 hr starting at 10 am. The museum closes at 4 pm. How many tours are offered each day?

Respuesta :

18 because it's 3 per hour and it's for 6 hours.So multiplying 3x6=18

Answer:- 18 tours offered in each day.


Explanation:-

Staring time of tours=10 am

Closing time of tours=4 pm

Duration of tours(10 am to 4 pm)=6 hours

Time for each tour=[tex]\frac{1}{3}\ hours[/tex]

Total number of tours offered in a day=[tex]\frac{6}{\frac{1}{3}}=\frac{6\times3}{1}=18[/tex]

Therefore, 18 tours offered in each day.

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico