jovy612
jovy612 jovy612
  • 28-09-2016
  • Mathematics
contestada

If 3/4 lb of candy cost $20.50, how much would 1 lb of candy cost

Respuesta :

gaby2021
gaby2021 gaby2021
  • 28-09-2016
c/w = 20.50/(3/4)
c/1 = 20.50/(3/4)
c = 1*20.50/(3/4)
c = 27.3333333333
---
answer:
1 lb costs $27.33
Answer Link
amptonixfaithrobs
amptonixfaithrobs amptonixfaithrobs
  • 28-09-2016
$25.625 is the answer

Answer Link

Otras preguntas

A certain part of the electromagnetic spectrum ranges from 200 nm to 400 nm. what is the lowest frequency associated with this portion of the spectrum? (c 3.00
good management can lead to the success of a business entity with the aid of a field research analyse the viability of the functions of managment
A diagonal shortcut across a rectangular lot is 130 feet long. The lot is 50 feet long. What is the other dimension of the lot
During the colonial era, a major effect of the Appalachian Mountains on settlement was that the mountain range
The length of a rectangular prism is 5 feet and its height is 6 feet. Find the width of the prism if the surface area is 126 square feet.
What is the frequency of light with a wavelength of 725 nm?
Choose the correct conic section to fit the equation. x^2/36-y^2=1 Circle Ellipse Parabola Hyperbola
Please help me! Thanks in advance! Show work! Thank you so much!
A relative pronoun usually introduces a(n)_____?A - Adjective ClauseB - Adverb ClauseC- Noun ClauseD- Prepositional Phrase
A carotenoid is a yellow-orange pigment that absorbs _____ light. answers