Would this problem be graphing, substitution, or elimination? A perfume maker has stocks of two perfumes on hand. Perfume A sells for $15 per ounce. Perfume B sells for $35 per ounce. How much of each should be combined to make a 3-oz bottle of perfume that can be sold for $63?.

Respuesta :

Let a be the amt of perfume A, and b be the amt of perfume B. We have been given that

a+b=3 and that a∗15+b∗35=63
From equation 1, we substitute b=3−a so as to get, a∗15+(3−a)∗35=63

which means, 15a+105−35a=63 which means, −20a=−42

so a = 2.1 ounce and b = 0.9 ounce
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico