A cylindrical tube has a length of 14.4cm and a radius of 1.5cm and is filled with a colorless gas. If the density of the gas is known to be 0.00123g/cm 3 , what is the mass of the gas in the tube in mg?

Respuesta :

Answer:

0.125214 g

Step-by-step explanation:

we know that density is given as

density=mass/volume

the volume of the cylinder

v= πr^2h

v=3.142*1.5^2*14.4

v=3.142*2.25*14.4

v=101.8cm^3

Given that density =0.00123g/cm^3

mass= density*volume

masss= 0.00123*101.8

mass= 0.125214 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico