carriedesselle carriedesselle
  • 19-10-2020
  • Mathematics
contestada

six-pack of Pepsi costs $4.18. At this rate, how much should 33 cans cost?

Respuesta :

Flamu
Flamu Flamu
  • 19-10-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

set up a proportion

6/4.18 = 33/x

137.94 = 6x

x = $22.99

Answer Link

Otras preguntas

happy birthday Sameer​
your computer records the raw sequencing data shown below. how many different sequences are represented in this dataset?
please explain set in mathematics​
Can someone help me out with this please​
net cash flows provided by operating activities will be ______ when using the direct method compared to the indirect method.
Haïti has been victim to all the natural disasters listed below EXCEPT: O A. earthquakes OB. hurricanes O C. droughts D. floods
Read the underlined sentence. Who or what does roosevelt blame for making life insecure?.
when an incident occurs or threatens local emergency personnel
Question 3 3 pts Which of the following classic hallucinogens is one of the most potent mood and perception altering hallucinogenic drugs? a. Psilocybin ("magic
What did Thomas Jefferson value