jazlynchacon jazlynchacon
  • 19-10-2020
  • Mathematics
contestada


Dylan mowed three lawns for $45. Determine the cost per lawn

Respuesta :

daisyg2005dukes
daisyg2005dukes daisyg2005dukes
  • 19-10-2020

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

Dvide 45 by 3 to get 15.

Answer Link
Sp1cyRamen
Sp1cyRamen Sp1cyRamen
  • 19-10-2020
Answer: $15 per lawn

Explanation: If he mowed 3 laws for $45, you need to do 45 divided by 3 which equals 15 to find out he makes $15 per lawn.
Answer Link

Otras preguntas

Given the reaction below, which is the oxidized substance? Mg + Cl2 mc005-1.jpg Mg2+ + 2Clmc005-2.jpg 2CI- CI2 Mg Mg2+
Mr. jones has two children. the older child is a girl. what is the probability that both children are girls?
H2o is the chemical formula for water. in order to produce a single molecule of water, how many hydrogen atoms are needed?
Why do you think long periods of moderately intense sunlight is ideal fo beta vulgaris
Why did Kentucky support the idea of nullification
The cost of going to the big playland park for a family is given by C = 15x + 50, where C represents the cost and x represents the number of family members. How
He main reasons why ch4 has a higher vapor pressure at a given temperature when compared to ch3cl is that
Which of the following is a criticism of globalization? A. Diminished sovereignty of governments B. Exchange of ideas C. Lower cost manufacturing D. Low
Digestion begins when starch is broken down in the _____. mouth stomach liver intestines
How do plant cells transport energy from sunlight to atp and nadph?