breawilkinson
breawilkinson breawilkinson
  • 19-10-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 5 pairs of insulated gloves costs $33.95. What is the unit price of the pairs of gloves?

Respuesta :

cr0odey3s
cr0odey3s cr0odey3s
  • 19-10-2020

Answer:

6.79

Step-by-step explanation:

Divide the number of whatever you have, by the price of it in total to find the unit price.

Answer Link
trulyours
trulyours trulyours
  • 19-10-2020

Answer:

$6.79 per pair

Step-by-step explanation:

1. Divide

33.95/5

2. Simplify

33.95/5=$6.79

Answer Link

Otras preguntas

is -3.48 a rational number
What are the 4th roots of 81?
What is the answer to y = 5x+3
Hooray our school's dance team. Is competing in the state dance competition.
What is the process called when a lithospheric plate descends into the mantle?
Making an inference means filling in a text’s missing information using context clues; drawing a conclusion means analyzing the story’s ending. True or false?
please help me I em having a lot of trouble
Unlike a scientific theory, a scientific hypothesis describes an observed pattern in nature without attempting to explain it true or false
how to put 310763136 in word form
i dont know how to decide it .please help me to decide it