mforte3 mforte3 19-10-2020 Mathematics contestada 1. For Thanksgiving, a grocery store sells a 12 pound and a 16 pound turkey. the first of which costs $18 and the second costs $22. They sold 50 turkeys last week for a total of $980. How much of each type of turkey was sold?