University Printers has two service departments Maintenance and Personnel and two operating departments Printing and Developing. Management has decided to allocate maintenance costs on the basis of machine-hours in each department and personnel costs on the basis of labor-hours worked by the employees in each.
The following data appear in the company records for the current period:
Maintenance Personnel Printing Developing
Machine-hours ? 455 455 2,590
Labor-hours 315 ? 294 1,491
Department direct cost 11,000 $23,000 $25,000 $23,000
Required: Allocate the service department costs using the reciprocal method. Negative amounts should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations.

Respuesta :

Answer:

Machine hour percentages -Allocation of Maintenance Costs  

455 + 455 + 2,590 = 3,500 total machine hrs

Personnel = 455 / 3,500 = 13%

Printing  = 455 / 3,500 = 13%

Developing = 2,590 / 3,500 = 74%

Labor hr. percentages--Allocation of Personnel costs  

315 + 294 + 1,491 = 2,100 total labor hrs.    

Maintenance = 315 / 2,100 = 15%

Printing  = 294 / 2,100 = 14%

Developing = 1,491 / 2,100 = 71%

                                                                   Service

                                     Maintenance   Personnel   Printing    Developing

Costs before allocation          11,000    23,000       25,000       23,000

Allocate maintenance costs -11,000      1,430          1,430          8,140

                                                     0        24,430

Allocate personnel costs       3664.5      -24430        3420.2       17345.3

Allocate maintenance costs -3664.5      476.39        476.39         2711.73

Allocate personnel costs         71.46       -476.39          66.69       338.24

Allocate maintenance costs     -71.46       9.29              9.29        52.88

Allocate personnel costs         1.39           -9.29           1.3006      6.5959

Allocate maintenance costs    -1.39             0                 0                1.39

Total costs                                0.00           0.00          30403.87  51596.13

Workings

Allocate maintenance costs

Personnel = (11000 * 13%) = 1430

Printing = (11000 * 13%) = 1430

Developing =  (11000 * 74%) =  8140

Allocate personnel costs

Maintenance = 24430 * 15% =

Printing = (24430 * 14%) =

Developing = (24430 * 71%)  =

Allocate maintenance costs

Personnel = (3664.5 * 13%)

Printing = (3664.5 * 13%)

Developing = (3664.5 * 74%)

Allocate personnel costs

Maintenance = (476.39 * 15%)  

Printing = (476.39 * 14%)

Developing = (476.39 * 71%)

Allocate maintenance costs

Personnel = (71.46 * 13%)

Printing = (71.46 * 13%)

Developing = (71.46 * 74%)

Allocate personnel costs

Maintenance= (9.29 * 15%)

Printing = (9.29 * 14%)

Developing = (9.29 * 71%)

ACCESS MORE