Answer:
10-13 Given the cost per king-size sheet set above, and assuming the manufacturer has total fixed costs of $500,000 and estimates first year sales will be 50,000 sets, determine the price to consumers if the company desires a 40 percent margin on sales.
variable cost per unit = 28 + 12 + 10 + 3 + 16 + 14 + 5 + 8 + 15 + 30 + 15 = $156
average fixed cost per unit = $500,000 / 50,000 units = $10
total cost per unit = $166
desired profit margin = 40%, so total costs must be 60% of selling price
selling price = $166 / 60% = $276.67 ≈ $277 per unit
10-14 If the company decides to sell through retailers instead of directly to consumers online, to maintain the consumer price you calculated in the previous question, at what price must it sell the product to a wholesaler who then sells it to retailers? Assume wholesalers desire a 10 percent margin and retailers get a 20 percent margin, both based on their respective selling prices.
retailers' margin = $277 x 20% = $55.40
selling price to retailers = $277 - $55.40 = $221.60
wholesalers' margin = $221.60 x 10% = $22.16
selling price to wholesalers = $221.60 - $22.16 = $199.44 per unit