Respuesta :
Answer: See explanation
Step-by-step explanation:
Fron the question, we are informed that she bought 10 ounces of spicy popcorn for $2.50.
a. How much does popcorn cost per ounce?
1 ounce of popcorn = $2.50/10 = $0.25
b. How much popcorn can you buy per dollar?
Since 1 ounce of popcorn cost $0.25, $1 can buy popcorn worth:
= $1/$0.25
= 4 ounce of popcorn.
The relationship between the ounce of popcorn and the amount spent is an illustration of a linear function.
- The cost per ounce is $0.25
- The amount of popcorn for $1 is 4 ounces
From the question, we have:
[tex]\mathbf{10oz - \$2.50}[/tex]
(a) The cost per ounce
To do this, we simply divide both sides by 10
[tex]\mathbf{Cost = \frac{\$2.50}{10oz}}[/tex]
[tex]\mathbf{Cost = \$0.25/oz}[/tex]
Hence, the cost per ounce is $0.25
(b) Popcorn for $1
To do this, we simply divide both sides by 2.5
[tex]\mathbf{Popcorn- \frac{10oz}{\$2.50}}[/tex]
[tex]\mathbf{Popcorn- 4oz/\$}[/tex]
Hence, the amount of popcorn for $1 is 4 ounces
(c) Represent as equations
In (a), the cost per ounce is $0.25.
So, the equation is:
[tex]\mathbf{y = 0.25x}[/tex]
In (b), the amount of popcorn for $1 is 4 ounces
So, the equation is:
[tex]\mathbf{x = 4y}[/tex]
Where: x represents the size of popcorn, and y represents the cost.
Read more about linear functions at:
https://brainly.com/question/21107621