The annual gas bill for a town household are considered to be normally distributed with a mean of $ 1130 and a standard deviation of $ 150. If one household is randomly selected, what is the probability that the gas bill will be between $900 and $1100?

Respuesta :

Answer:

The probability is  [tex]P(900 < X < 1100) = 0.358102[/tex]

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

   The  population mean is  [tex]\mu = \$ 1130[/tex]

    The standard deviation is  [tex]\sigma = \$ 150[/tex]

   

Generally the probability that the gas bill will be between $900 and  $1100 is mathematically represented as

      [tex]P(900 < X < 1100) = P(\frac{900 - 1130 }{150 } < \frac{X - \mu}{\sigma } < \frac{1100 - 1130 }{150 } )[/tex]

=>  [tex]P(900 < X < 1100) = P(-1.533 < \frac{X - \mu}{\sigma } < -0.2 )[/tex]

Generally [tex]\frac{X - \mu}{\sigma } = Z (The\ standardized \ value \ of \ X)[/tex]

So

    [tex]P(900 < X < 1100) = P(-1.533 < Z< -0.2 )[/tex]

   [tex]P(900 < X < 1100) = P( Z< -0.2 ) - P(Z < -1.533)[/tex]

From the z  table  

     [tex]P(Z < -0.2 ) = 0.42074[/tex]

and

     [tex]P(Z < -1.533) = 0.062638[/tex]

So

     [tex]P(900 < X < 1100) = 0.42074 - 0.062638[/tex]

=> [tex]P(900 < X < 1100) = 0.358102[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico