A 24ft flagpole has a shadow of 9ft. A soldier standing next to the flagpole has a shadow of 2.25 feet. How tall is the soldier?

Respuesta :

Answer:

6 feet

Step-by-step explanation:

Let's form a proportion;

24                    x

____    =      _____ ,

 9                   2.25

24(2.25) = 9x,

54 = 9x,

x = height of soldier = 6 feet

Answer:

6 feet

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{height of object}{length of shadow}[/tex]

Let the hight of the soldier be x

[tex]\frac{24}{9}[/tex] = [tex]\frac{x}{2.25}[/tex]

x = (24×2.25)/9 = 6ft

ACCESS MORE
EDU ACCESS