katlynncarter66
katlynncarter66 katlynncarter66
  • 18-10-2020
  • Mathematics
contestada

If 4 pounds of bologna cost $5.04, how much will it cost
per pound?

Respuesta :

kaylagoalie32 kaylagoalie32
  • 18-10-2020
Divide $5.04 by 4 to get the solution $1.26/pound
Answer Link
greatwolfgirl10 greatwolfgirl10
  • 18-10-2020

Answer:

$1.26

Step-by-step explanation:

To get the cost of one pound you need to divide the cost of 4 pounds by 4.

5.04/4=1.26

$1.26 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

What is two other forms to the number 100,203
i need to know what 803 divided by 8 is
Word phrase for algebraic expression 5h + 3k
The area of a rectangle is the product of its length and width .Suppose the area of a rectangle is 24 in 2.What are the possible whole number measurements of it
What was a tenet of the New Jersey Plan?
The area of a rectangle is the product of its length and width .Suppose the area of a rectangle is 24 in 2.What are the possible whole number measurements of it
M-4=2m how to solve this
What are the Characteristics of manipulated variable?
Which of the following terms would you use to describe the motion of Earth in its orbit around the Sun? a. rotation b. ellipse c. solstice d. revolution
conversation between Hitler and mahatma Gandhi