kitanamcgee11 kitanamcgee11
  • 17-10-2020
  • Mathematics
contestada

Darrius bought 3 gallons of ice cream for $9.50 how much will it cost him if he wants 7 gallons?

Respuesta :

thatonemysticguy thatonemysticguy
  • 17-10-2020

Answer:

Its going to cost him 22.167

Step-by-step explanation:

Divide $9.50 by 3 = 3.167

multiply it by 7= 22.167

Answer Link

Otras preguntas

Greek drama evolved out of religious celebrations involving goats. True False
In 1775, the population of the colonies included about _______ African slaves. a. 100,000 b. 500,000 c. 100,000,000 d. 50,000
The city council is planning to construct a park on North Street that has a triangular perimeter. They want to place a fountain at a point equidistant from all
How many cells does a fungi have?
During the Meiji period, Japan began building an empire, as Europe had done. Wars with China and Russia at the turn of the 20th century led to Japanese control
Which of the following are true for E = mc2? a. developed by John Dalton b. implies that a small change in mass produces a great deal of energy c. mainly used f
Multiply (x – 4)(x2 + 5x + 6)
Which sentence is missing a nominative pronoun? Billy walks _____ to school each morning. _____ walk to school includes Billy. Billy and _____ walk to school ea
Express 1.18 as a mixed number
Let f(x) = 4x2 + x + 1 and g(x) = x2 – 2