A pack of gum costs $2.95. If it holds 12 sticks of gum, about how much would one individual stick of gum cost?
A $0.05
$4.00
$0.40
D $0.25
E $3.60

Respuesta :

Joalii

Answer:

$0. 25

Step-by-step explanation:

2. 95 ÷ 12 = 0.24583333

Round the number and you would get

0. 25

Answer:

D. $0.25

Step-by-step explanation:

the whole pack costs $2.95 and there are 12 sticks, so you divide the total cost ($2.95) by the amount of sticks (12) and get the answer $0.2458, or $0.25 rounded up. :)

ACCESS MORE