Jason has $90 to spend. He wants to purchase a bag for $35,one eraser for $10, and three pencils. Each of the pencils costs the same price. This will use up all of Jason's money. Determine the price of a pencil.​

Respuesta :

Answer:

1 pencil = $15

Step-by-step explanation:

Starting money = 90

Bag price = 35

Eraser price = 10

Price per 1 pencil = X

90 - 35 = 55

$55 after buying the bag.

55 - 10 = 45

$45 after buying the eraser.

45 ÷ 3 = 15

$15 dollars for each pencil.

ACCESS MORE