Respuesta :

Answer:

$ 2.76

Step-by-step explanation:

Hi there !

1 pd ........... $1.15

2.4pd .........$ x

x = 2.4×1.15/1

= $ 2.76

Good luck !

Answer:

Bananas cost $1.15 per pound

Cost of 2.4 pounds of bananas

= $(2.4×1.15)=$2.76

$2.76 is the right answer.

ACCESS MORE