contestada

It costs $20 plus $2 per hour to rent a golf cart. What is the unit rate of change for this situation?

Respuesta :

Answer:

10 is the unit rate per 1

Step-by-step explanation:

if you do a number line

and you put

10   20   30   40    50    60     70      80   90

_____________________________________________________  

1      2     3       4       5       6       7       8     9    

you can see that if you divide 20 by 2, you get the unit rate as 10 per 1

Hope this helps!

ACCESS MORE